• دوشنبه, ۲۱ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۲
  • اخبار
  • 333 بازدید
  • بدون دیدگاه
ظرفیت های پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری در حوزه کشاورزی معرفی شد

رییس پارک علم و فناوری چهارمحال و بختیاری بر استفاده از توان علمی فعالان حوزه فناوری در استان در حوزه های مختلف به خصوص کشاورزی تاکید کرد و گفت: فرهنگ و باور برخی لایه‌های مدیریتی و مردم نسبت به تولیدات فناوری جدید در استان پایین است.

اسماعیل پیرعلی روز دوشنبه در جلسه معرفی ظرفیت‌های پارک علم و فناوری در بخش کشاورزی با حضور فناوران این بخش گفت: با توجه به ظرفیت استان در حوزه کشاورزی و به خصوص گیاهان دارویی باید در حوزه اسانس‌گیری، بسته‌بندی محصول و فرآوری محصولات فعالیت بیشتری انجام شود تا ارزش افزوده محصولات افزایش پیدا کند.

وی به تشکیل یک کمیته و کارگروه فناوری بخش کشاورزی در استان تاکید کرد و گفت: با  استفاده از توان علمی و ظرفیت بخش دانشگاه، مرکز تحقیقات، بنیاد نخبگان و جهادکشاورزی می‌توان برای رفع نیازهای بخش کشاورزی برنامه‌ریزی کرد و همچنین محصولات تولید شده در شرکت‌های دانش بنیان و واحدهای فناوری را به کشاورزان و بهره‌برداران معرفی کرد

عطاءالله ابراهیمی رییسسازمان جهاد کشاورزی استان افزود:هم‌اکنون میزان تولیدات بخش کشاورزی استان افزون بر یک‌هزار و ۵۰۰ تن است که با استفاده از دانش و فناوری جدید می‌توان میزان تولیدات این حوزه را ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داد.

وی اظهار داشت: با توجه به وضعیت موجود و تحریم‌های حاکم بر کشور، در توسعه بخش کشاورزی باید از ظرفیت و توان بخش نخبگان، شرکت‌های دانش بنیان و فناورانه استفاده کرد تا از وابستگی این حوزه به سایر کشورها جلوگیری کرد.

به گفته وی، جایگاه تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی در هر جامعه روشن است و باید از ظرفیت فناوری نو برای توسعه این بخش استفاده کرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه افزایش بهره‌وری در کشاورزی به عنوان دغدغه اصلی مدیران ارشد استان است، گفت: در استان از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور برای توسعه بخش کشاورزی به خوبی استفاده نشده است.

وی اظهار داشت: برای خودکفایی استان در برخی حوزه‌ها مانند تولید بذر، نهال، تولید ماشین‌آلات مورد نیاز کاشت، داشت و برداشت متناسب با جغرافیای استان نیاز به فعالیت‌های پژوهشی است که برخی از این فعالیت‌ها از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناوری انجام شده اما به دلیل کم بودن ارتباط بین این شرکت‌ها و بخش دولتی، مسوولان و بهره برداران، اطلاعی در این زمینه وجود ندارد.

وی اظهار داشت:سازمان جهادکشاورزی استان برای حمایت از تولیدکننده محصولات و کشاورز، به عنوان پل ارتباطی بین تولیدکنندگان محصول نوآوری و کشاورز است تا بین کشاورزان و تولیدات‌کنندگان محصولات، اعتماد ایجاد کند.

ابراهیمی به نیاز استان در حوزه برخی محصولات از جمله بذر پایه‌های رویشی، نشاها و کشت بافت، مینی تیوبر سیب زمینی اشاره کرد و گفت: برای رفع این مشکلات و نیازها باید بخش تحقیقات کشاورزی هم ورود پیدا کند و با ارائه طرح‌های تحقیقاتی به پشتوانه فعالیت این شرکتها، از طرح‌های جدید حمایت کند.

 

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید