مرکز رشد واحدهای فناور

هدف از تاسیس مرکز رشد کمک به رشد و توسعه شرکت‌های کوچک فناور و کاهش ریسک دوره راه‌اندازی این شرکت‌ها از طریق ایجاد زیرساخت‌های لازم و ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا می‌باشد.

مرکز رشد در کنار حمایت‌های مالی با ارائه مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم در زمینه‌های راه‌اندازی کسب و کار و مدیریت، مالی و حسابداری، حقوقی، قوانین کار و بیمه، بازاریابی و … به شرکت‌های تحت پوشش خود آنان را در کسب موفقیت یاری می‌رسانند. علاوه بر آن استقرار موسسات نوپا در کنار یکدیگر و بهره‌گیری از فضای هم افزایی نقش موثری در رشد و ارتقای اینگونه موسسات دارد.

در مرکز رشد پذیرش در دو دوره صورت می‌گیرد. دوره رشد مقدماتی برای استقرار هسته‌های در شرف تاسیس شرکت و یا شرکت‌های نوپایی که شرایط لازم جهت پذیرش در دوره رشد را ندارند در نظر گرفته شده‌است. در دوره رشد مقدماتی ضمن ارائه خدمات استقرار، آموزش‌ها و مشاوره‌های لازم در اختیار واحدهای مستقر قرار می‌گیردتا پس از طی دوره 6 ماهه و در صورت کسب شرایط لازم در دوره رشد استقرار یابند.

نظر به لزوم تمرکز فعالیت موسسات مستقر در مرکز رشد بر روی یک زمینه خاص فناوری، لازم است موسسات متقاضی پذیرش، طرحی را تحت عنوان ایده محوری ارائه نمایند. طرح مذکور ضمن دارا بودن ویژگی های فناوری و نواوری باید دارای توجیه اقتصادی کافی باشد، به طوری که پس از اجرا منجر به ایجاد محصول یا خدمت فناوری قابل ارائه به بازار گردد.

دوره رشد مقدماتی : دوره ­ای 6 ماهه جهت تکمیل تیم کاری، انجام مطالعات و مقدمات اجرای ایده محوری و تثبیت آن، ثبت شرکت در صورت عدم ثبت در زمان پذیرش و تنظیم طرح کسب و کار می باشد. مرکز رشد با ارائه خدمات و به‌ویژه مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم هسته‌ها را برای پیشبرد این موارد یاری می‌دهد. پس از طی این دوره هسته‌ها می‌توانند جهت پذیرش در دوره رشد درخواست نمایند. زمان این دوره تا 9 ماه قابل افزایش است.

شرایط پذیرش در دوره رشد مقدماتی:

– ارائه ایده محوری دارای توجیه فنی و اقتصادی

– تیم متشکل از حداقل دو نفر با مدرک کارشناسی یا بالاتر ( یکی از اعضای تیم می­تواند دانشجوی ترم آخر دوره کارشناسی باشد.)

– شرکت در شرف تآسیس و یا تازه تاسیس

دوره رشد : دوره­ ای است 3 ساله که طی آن واحدهای فناوری مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز رشد خارج می­شوند. زمان این دوره تا 5 سال قابل افزایش است.

شرایط پذیرش در دوره رشد:

– شرکت ثبت شده

– ارائه ایده محوری دارای توجیه فنی و اقتصادی

– تیم متشکل از حداقل 2 نفر کارشناس یا بالاتر

– ارائه طرح کسب و کار

– حضور تمام وقت یکی از کارشناسان بیمه شده شرکت در دفتر مؤسسه در مرکز رشد

خدمات ارائه شده در مرکز رشد:

خدمات استقرار و پشتیبانی عمومی (فضای استقرار، خدمات پشتیبانی عمومی، خدمات علمی و اطلاع‌رسانی، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی و خدمات اداری)

خدمات مالی و اعتباری (تسهیلات خدماتی و تحقیقاتی)

خدمات مشاوره‌ای و آموزشی

خدمات ویژه (پروژه یابی، کمک به جذب اعتبارات از منابع مختلفریا، بازاریابی، شرکت در نمایشگاه‌‌های تخصصی و سمینارها و تبلیغات)

مراحل پذیرش در مرکز رشد واحدهای فناور:

ثبت نام در سامانه پذیرش مرکز رشد واحدهای فناور در وب سایت roshd.chbstp.ir و تکمیل مراحل درخواست پذیرش

شرکت در جلسه مصاحبه پذیرش به دعوت مرکز رشد واحدهای فناور

طرح نتیجه داوری در جلسه شورای مرکز رشد

عقد قرارداد استقرار هسته/ واحد فناور در صورت پذیرش